Dikdörtgen Oda Nasıl Yerleştirilir?

Dikdörtgen Oda Nasıl Yerleştirilir?

Dar uzun salon dekorasyonu doğru bir şekilde yapıldığında, odanız hem daha güzel görünecek hem de daha işlevsel kullanabileceksiniz. Bunun için dikdörtgen oda nasıl yerleştirilir yazımız içerisinde açıkladık. Salon şeklinizden, pencerelerinizin konumuna kadar tüm ayrıntılara dikkat ederek mükemmel bir dizayn oluşturabilirsiniz.

Dikdörtgen Salon Yerleşimi Yapmak

Salon dekorasyonu yaparken özellikle odanın şeklini göz önünde bulundurmak ve bu yönde bir yerleşim düzeni sağlamak gerekiyor. Pek çok oda “kare” şeklinde tabir ettiğimiz ortalama ölçülere sahip olsa bile, bazı durumlarda “dikdörtgen” olarak sınıflandırabileceğimiz ölçülerdeki bir odaya yerleşme durumu söz konusu olabilmektedir.

Örneğin dikdörtgen şeklindeki dar bir salon için az ve ideal büyüklükteki mobilyaların kullanılması daha uygundur. Daha geniş salonlarda ise koltuklar karşılıklı konularak, orta duvar yüzeyine yerleştirilen televizyon paneli ile hoş bir görüntü yakalanılabilir. Sonuç olarak dikdörtgen salon yerleşimi yapmak esasında “zor” gibi algılansa da, öyle değildir…

Dikdörtgen Oda Nasıl Yerleştirilir?

Odanız için doğru bir şekilde eşya yerleşimi yaparken öncelikli olarak odanın daha çok hangi amaçla kullanılacağını göz önünde bulundurmanız gerekiyor. Örneğin salon gündelik hayatta en çok kullanacağınız odadır. Fakat acil bir durumda yatak ihtiyacınızın karşılanmasını istiyorsanız, salon için tercih edeceğiniz kanepenin yatağa dönüştürülebilir olmasına dikkat etmelisiniz.

Odanın kullanım amacına uygun olması için genel olarak ne kadar kişi kullanacak ve ne tür aktiviteler gerçekleştirilecek doğru bir şekilde belirlenmelidir. Dar uzun salon dekorasyonu yaparken bu amaç doğrultusunda en ideal eşyalar seçilmelidir. Örneğin gündelik hayatınız için küçük bir masa kullanmalısınız ancak misafirleriniz geldiğinde masanın genişletilmesi için orta kısmından açılabilir ve 4 kişilikten, 8 kişiliğe kadar uzatılabilir bir masayı tercih etmelisiniz.

Dikdörtgen Salon Dekorasyonu Nasıl Olur?

Dikdörtgen salon dekorasyonu için ferah ve aydınlığın sağlanması gerekiyor. Bu aşamada özellikle de pencerelere ve perdelere odaklanmak gerekiyor. Perdeleri olabilecek en iyi düzeyde açık bırakmalı, içeriye aydınlığın yansımasını sağlamalısınız. Bir diğer seçenek olarak beyaz renk perde tercihi yapabilirsiniz.

İnce uzun salon dekorasyonu için akşam ve geceleri ise köşelere yerleştirebileceğiniz dekoratif abajurlar ile salonunuzu oldukça dekoratif bir hale getirmeniz mümkündür. Salonunuzun ince ve uzun olması durumunda koltuk takımı kullanmanız pek doğru olmayacaktır ancak odanın durumuna göre ikili ya da tekli koltuklardan tercih edebilirsiniz.

Dikdörtgen oda nasıl yerleştirilir konusunda daha ayrıntılı bilgi edinmek isterseniz, Salon Dekorasyon Fikirleri başlıklı yazımıza da göz atabilirsiniz…