Küçük Mutfakları Düzenlemek için 10 Büyük Fikir

Küçük Mutfakları Düzenlemek için 10 Büyük Fikir

Evlerde, özellikle mutfak – yemek tutkunlarının ve bayanların vazgeçilmez alanı çoğu zaman mutfak oluyor. Sıcak yemeklerin piştiği, keyifli sohbetlerin yapıldığı ve misafirlerin davet edildiği mutfaklar ne yazık ki bugünlerde sık sık karşımıza küçük boyutlarda çıkıyorlar.

Ev dekorasyon örnekleri bakıldığında, banyoların kaderini mutfaklar da paylaşıyor ve çoğu zaman dar inşa ediliyorlar. Hâl böyle olunca, küçük mutfaklar sorun hâline gelmeye başlıyor. Ufak bir mutfaktan üst düzey verim almak için, düzenini de iyi ayarlamak gerekli. Peki, küçük mutfak dekorasyon fikirleri nelerdirMutfak dekorasyonu nasıl yapılır?

Küçük Mutfak Dekorasyon Fikirleri

Elbette en büyük sorun eşyaların nasıl sığacağı oluyor. Bunun için mutfakta bolca alet edavat askısına, rafa ve mıknatısa ihtiyacınız var. Bu şekilde hem eşyaları düzene koyar, hem de duvarınızı değerlendirmiş olursunuz.

Aynı zamanda ev dekorasyon örnekleri arasında mutfakta ekstra raflar da önemli yer tutuyor. Bazı mutfak dolapları fazla büyük oluyor fakat bunun ancak yarısı kullanılıyor. Bu boş alandan faydalanmak için ekstra raf alıp üste takabilir, tek dolap rafını ikili rafa çevirebilirsiniz. Peki,mutfak dekorasyonu nasıl yapılır?

Mutfak Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Bunların yanında daha pratik ve minimalist olmalısınız. Örneğin bolca sepet benzeri eşya kullanabilirsiniz. Sık kullanmadığınız mutfak araçlarını sepetlere doldurabilirsiniz. Yerden tasarrufa geçmek için mutfak dolaplarınızın altındaki boş kısımlara askılık yapabilir, tavaları üst üste dizmek yerine buraya asabilirsiniz.

Aynı şekilde, lavabonun altına da bir raf yaparak buraya mutfakta kullandığınız sabun, yağ çözücü gibi çeşitli temizlik malzemelerini yerleştirebilir, yerden tasarruf edebilirsiniz. Alternatif olarak küçük mutfak dekorasyon fikirleri nelerdir?

Mutfağınızdaki dolapların tepe kısmına, tavana yakın bölmeye ekstra bir raf daha monte edebilirsiniz. Her ne kadar burası ulaşması zor bir konum olsa da, eğer nadir kullandığınız eşyaları buraya yerleştirirseniz önemli bir yer tasarrufu sağlayabilirsiniz.

Mutfak dekorasyonu nasıl yapılır diye soranların en çok dikkat etmesi gereken alan tabii ki de daha önce bahsettiğimiz gibi raflar olmalı. Ne kadar uğraşırsanız uğraşın, hiçbir ev dekorasyon örnekleri size mutfağınızda yerleştirdiğiniz fazla raflar kadar alan kazandıramaz. Dolayısıyla sık raf kullanımına özen gösterin, eğer evde hâli hazırda yoksa yenilerini inşa edin.