Salon Dekorasyonunda Televizyonun Yeri Neresi Olmalı?

Salon Dekorasyonunda Televizyonun Yeri Neresi Olmalı?

Salon dekorasyonu pek çok kişi için önem arz ediyor. Bu sebeple de gerek yeni evlenen çiftler, gerekse yeni bir eve taşınan aileler salon dekorasyon fikirleri düşünmeye başlıyor. Yemek masası, koltuk takımı, sehpa, avize ve diğer süs eşyaları derken salona pek çok eşya da yerleştiriliyor. Peki salonda televizyon nereye konmalı?

Salonda Televizyon Nereye Konmalı ?

Evinizde muhakkak en çok önem verdiğiniz oda salon olacaktır. Hem kendiniz burada oturacaksınız, hem de yeri geldiğinde misafirlerinizi ağırlayacaksınız. Dolayısıyla her eşya özenle seçilmeli, aynı özenle de yerleştirilmeli. Salon dekorasyonu da bu yüzden oldukça önemli bir iş ve dikkat istemekte. Her şeyi ayarladınız ve şimdi de muhtemelen ‘Salonda televizyon nereye konmalı?’ diye düşünüyorsunuz. Bu soruya verecek bazı cevaplarımız ve önerilerimiz var…

Salon Dekorasyonunda Televizyonun Yeri

Salonunuzda her eşyayı yerleştirdiniz, sıra televizyona geldi. İnsanlar televizyon yerleşimi yaparken genelde hata yapıyor ya da sonrasında pişman oluyor. Dolayısıyla salon dekorasyonu yaparken televizyona ekstra önem göstermenizi tavsiye ederiz. Televizyon uygun bir mesafede olmalı (gözlerinizi yormaması için), konumu doğru seçilmeli ve aynı zamanda aldığınız televizyon da, evinizin salonuna uygun büyüklükte olmalı.

Salonunuzun baş köşesinde olan televizyonu seçerken, boyutuna ekstra önem göstermelisiniz çünkü aksi takdirde durduğu yerde sırıtabilir. Aynı zamanda gözlerinizi de rahatsız edebilir. Ayrıca konumlandırmasını ve mesafesini de düzgünce ayarlamalısınız. Çok yakına koyduğunuz televizyonu izlerken göz ağrısı yaşayabilirsiniz. Eğer fazla uzağa koyarsanız da, görmekte zorluk seçersiniz. Dolayısıyla yerleştirdiğiniz yeri iyi planlayın.

Öyleyse salonda televizyon nereye konmalı? Salon dekorasyon fikirlerinin ilki; televizyonu oturma grubunuzun ortasına gelecek şekilde yerleştirmelisiniz. Bu şekilde uyum bozulmayacaktır. Küçük odaya büyük televizyon, büyük odaya ise küçük televizyon koymamaya da çalışın. Daha önce dediğimiz gibi, koltuk takımı yani oturacağınız yerle televizyon arasında uygun mesafe bırakın. Bu hem keyifli bir seyir sağlar, hem de göz zevkini bozmaz.

Ayrıca en önemlilerden birisi de televizyon ışığının yansımaması. Dolayısıyla televizyonu yerleştirirken pencereden uzak bir yerde tutmaya çalışın. Diğer bir yöntem ise pencerelere güneş koruyucu perde seçmektir. Görüntü kirliliğini engelleme açısından, televizyonu da duvara monte etmek yerine sehpayla kullanmayı tercih edin. Duvara monte edilen televizyonlarda kablolar sarkacaktır.

Daha değişik salon dekorasyon fikirleri için Ev Dekorasyon Örnekleri kategorisinde yer alan makaleleri inceleyebilirsiniz…