Yaşına Göre Çocuk Odası Dekorasyonu

Yaşına Göre Çocuk Odası Dekorasyonu

Çocuğu olan aileleri pek çok zorluk beklese de, ilk dönemde akla çocuk odası dekorasyonu geliyor. Hem çocuğu için kullanışlı, hem de hoş bir oda meydana getirmek isteyen aileler bu yüzden dekorasyon örnekleri arıyorlar. Biz de size uzman kalemiyle oluşturulmuş bu makale ile ev dekorasyon fikirleri konusunda yardımcı olacağız…

Çocuk Odası Dekorasyonu

Tabii ki ilk ve en zor dönem 0-3 yaş arası dönem oluyor. Bebeğinizi aylar boyunca beklediniz ve artık en heyecanlı vakit geldi. Muhtemelen çoktan onun için de bir oda ayarladınız fakat nasıl dekore edeceğinizi, hangi eşyaları alacağınızı ve nasıl bir renk seçeceğinizi merak ediyorsunuz. Çocuk odası dekorasyonu için ilk dikkat edilmesi gereken nokta, odanın gün ışığını rahatlıkla alması ve evin en az gürültüsüz kısmı olması. Unutmayın ki, fazla gürültü alan bir oda yeni doğan çocuklar için kesinlikle hoş olmayacaktır. Aynı zamanda odanın sizin yattığınız odaya yakın olması da önemli çünkü bu şekilde rahatlıkla onu kontrol edebileceksiniz.

çocuk odası dekorasyonu

Çocuk odası dekorasyonu yaparken yatağın iyi seçimi önemlidir. Bu yüzden antibakteriyel, doğal kauçuk malzemeler gerekli. Lateks bu konuda iyi bir seçenekken, oda sıcaklığı da yüksek olmalı. Emzirme koltuğu, oyuncak sandığı ve elbise dolabı gerekliyken, duvar ve eşya rengi olarak çocuğunuzun cinsiyetine göre, kırmızı, pembe ve mavi tonlarını tercih edebilirsiniz. Renk seçimi için dekorasyon örnekleri kategorisinde yer alan yazılarımızı inceleyebilirsiniz…

çocuk odası dekorasyon örnekleri

Ev Dekorasyon Fikirleri

Dekorasyon örnekleri arasında karşınıza son derece hoş şeyler çıkabilir fakat unutmayın ki, asıl önemli olan kullanışlı ve fonksiyonel olması. Bu yüzden mobilya seçimi yaparken sivri köşeli eşyalardan kaçın, metal yüzeyler tercih etmeyin. Aksi takdirde bebeğinizin uykusunda sorun yaşanabilir. 3-6 yaş çocuklar artık yavaş yavaş kendi tercihlerini yapmaya başlayacaklar o yüzden bu tip zamanlarda, onu da dinlemelisiniz. Örneğin sevdiği çizgi film karakterlerinin desenlerini tercih etmek iyi bir seçim olabilir. Tabii yine bu dönemde de tehlikeli ve kullanışsız eşyalardan kaçınmalısınız. Ev dekorasyon fikirleri binlerce seçenek sunsa da, çocuk odası her zaman daha hassas bir nokta.

dekorasyon örnekleri

Okul çağına gelen yani 6-10 yaş arası çocuklarda  ihtiyaçlar daha önemli yer tutar. Dolayısıyla onun için öncelikle bir çalışma alanı yaratmalısınız. Tıpkı başta dediğimiz gibi, bu oda yine güneş alan ve gürültüden uzak bir şekilde olmalı. Ek olarak, oyun masaları, sepetler ve kendisi için özel bir alan da çocuk odası dekorasyonu için önemlidir.

yaşına göre çocuk odası dekorasyonu